Kim jest autor tego bloga?

Nazywam się Paweł. Urodziłem się w 1987, poniekąd dorastałem razem z polskim internetem. Najpierw była fascynacja internetem, potem kwestia widoczności by dzielić się treścią z jak największą ilością osób.

Moja pierwsza styczność z siecią internet nie tylko jako odbiorca ale już jako nadawca, miała miejsce w Pałacu Kultury i Nauki. Byłem wtedy dzieciakiem, który na zajęciach informatycznych prowadzonych przez ledwie kilka lat starszego studenta technologi informacyjnych, miał możliwość stworzyć swoją pierwszą stronę internetową.

Wiecie jak to wtedy wyglądało? Strona internetowa powstała w przeciągu 10 minut. Napisałem ją w Notatniku – programie będącym standardowym wyposażeniem systemu Windows 3.11. Moją stronę wyświetliłem w przeglądarce internetowej Netscape Navigator. Nikt z nas nie słyszał o Googlu… wtedy jeszcze pierwsze skrzynce jako wyszukiwarka odgrywała AltaVista (w przyszłości przejęta przez Yahoo!). Ale wracając… strona wyglądała pewnie mniej więcej tak:

< html > < title > Strona Pawła< /title > < body > Hellow world! Pierwsza strona internetowa Pawła.
< /body > < /html >

Wspomniany student za pomocą lokalnej sieci odebrał ode mnie plik z kodem strony i opublikował go na „serwerze pałacu kultury”. Strona została opublikowana pod zacnym adresem typu www.palackultury.pl/zajecia/informatyka/uczen/pawel.

Co zmieniło się od tego czasu? Wszystko. Stron nie pisze się w notatniku, nie ogląda na kwadratowych monitorach ważących kilkanaście kilogramów, żeby wyszukać informacje co raz mniej użytkowników wpisuje ręcznie adresy ulubionych stron internetowych a co raz więcej osób korzysta z podpowiedzi serwowanych przez wyszukiwarkę Google.

W międzyczasie cały czas fascynowałem się możliwością „współtworzenia” internetu. Przechodziłem przez wszystkie etapy: od publikacji pierwszych stron składających się praktycznie z samego tekstu, przez pierwsze blogi na platformach blogowych, pierwsze programy do tworzenia stron internetowych, czasy komunikatorów typu irc czy gadu-gadu, lata świetności for tematycznych, animowane strony wykonywane z użyciem Flasha, konta na pierwszych dużych serwisach społecznościowych itd.. Cały czas pociągała mnie idea swobodnego dzielenia się informacją. Nowoczesne formy prezentacji dla zdjęć, muzyki, filmów i tekstów to było coś.

I tak w naturalny sposób co raz mocniej interesowałem się kwestiami widoczności. Bo samo publikowanie stron to jedno… ale przyciągniecie do niej użytkowników to juz zupełnie inna historia. Tak w naturalny sposób zacząłem zgłębiać tajniki optymalizacji stron internetowych, zachowań jakimi kierują się użytkownicy stron internetowych, oraz mechanizmów z jakich korzystają wyszukiwarki czy portale społecznościowe.

Jak coś mnie zafascynuje to lubię dowiedzieć się o tym „dużo”. A najlepiej wszystko. I tak wpadłem. Bo marketing internetowy to bardzo dynamicznie zmieniająca się dziedzina. Ewoluuje nieustannie. Nie da się jej zgłębić w pełni. Temat jest tak szeroki, że już dawno podzielił się na specjalizacje. Jedno jest pewne. Dziś, żeby zaistnieć w internecie i być widocznym trzeba wiedzieć co nie co – inaczej łatwo wtopić czas albo pieniądze.

W 2008 roku założyłem swoją pierwszą firmę. Przez lata tworzyłem strony internetowe dla małych przedsiębiorców. Z czasem w wyników różnych prywatnych zawirowań, dzieliłem działalność z niepełnoetatową pracą jako obsługa informatyczna. W 2018 roku po dekadzie działalności w pojedynkę, przekształciłem firmę w Agencję interaktywną gdzie obsługę marketingową świadczę wraz z innymi specjalistami.

Przez te wszystkie lata spotkałem się z niezliczoną ilością przedsiębiorców, którzy chcieli zaistnieć w internecie. Zebrałem ogromną ilość doświadczeń wynikających zarówno z pracy z moimi klientami, jak i obserwacji problemów z jakimi się pojawiali.

Dziś nadszedł czas, żeby podzielić się zebranymi doświadczeniami z szerszym gronem. Ten blog powstaje jako odpowiedź na najczęściej pojawiające się bolączki i rady co można robić lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *